Hypotéky sa vrátili do minulosti. Prekročili hranicu dvoch percent a utlmili apetít Slovákov

Hypotéky sa vrátili do minulosti. Prekročili hranicu dvoch percent a utlmili apetít Slovákov

  • Objem poskytnutých úverov na bývanie v apríli dosiahol rekord a odvtedy postupne klesá. 
  • Naopak, priemerné sadzby na nich postupne rastú. Dostali sa až nad dve percentá za rok. 
  • Pohľad na eurozónu zároveň poukazuje na to, že sa stále zadlžujeme výrazne viac ako ostatné krajiny. 
  • Zdroj: HNonline.sk
História vyhľadávaní na internete poukazuje na zaujímavý fakt. Ak sa pozrieme na to, ako Slováci „googlili“ slovo hypotéka, najväčší záujem za päť rokov pripadá na polovicu februára tohto roku. Hneď o dva mesiace neskôr objem poskytnutých hypoték dosiahol rekordné maximum – vyše tri miliardy eur. Odvtedy záujem opadáva, no i tak sa zadlžujeme nevídaným tempom, ktoré je vysoko nad európskym priemerom.
 

Hypotéky sú dvakrát také drahé 

Slováci v júni čerpali hypotéky za vyše 39 miliárd eur, čo je o 12 percent viac ako pred rokom. Šiesty mesiac bol historicky piatym s najvyšším objemom novoposkytnutých a refinancovaných hypoték vôbec.

Dáta NBS ukazujú, že dosiahol 1,87 miliardy eur. „Trend je úzko spojený s rastom zadlženosti domácností a rastom cien bývania,“ hovorí Národná banka Slovenska vo svojej poslednej správe o finančnej stabilite.

I keď úrovne sú stále na historických maximách, objemy od apríla ustupujú spolu s tým, ako rastú sadzby, ktoré bankové domy za svoje produkty ponúkajú. Na aprílovom vrchole, keď objem prekročil tri miliardy eur, sa klienti zaviazali v priemere k úrokom 1,28 percenta. V júni to bolo už 1,78 percenta. Na takejto hodnote bol ukazovateľ naposledy v úvode roka 2016. Kategória úplne nových úverov, ktorá zahŕňa aj niektoré refinancované produkty, však prekročila až dve percentá ročne. 

Peniaze sa ešte predražia 

Nárast úrokov v posledných mesiacoch motivovali drahšie zdroje na finančných trhoch, ako aj predzvesť dvíhania sadzieb ECB. Tá na svojom poslednom monetárnom zasadnutí rozhodla o navýšení o 50 bázických bodov, čím ich dostala z negatívneho pásma. Základná sadzba sa zatiaľ dvíha na 0,5 percenta.

Predpoklam hovorí, že kľúčové sadzby by sa do konca budúceho roka mohli vyšplhať k dvom percentám. ECB pristúpi k zvýšeniu sadzieb v tomto roku pravdepodobne ešte 2x – koncom leta a v závere roka. Zvýšenie základnej úrokovej sadzby centrálnej banky má priamy vplyv na krátkodobé úrokové sadzby v ekonomike. Tie boli u nás dlhodobo pod priemerom eurozóny, ktorý v máji predstavoval pri úveroch na bývanie 1,77 percenta.

Slovensko verzus Európa

Pri stúpaní úrokov sa domácnosti snažia využiť zostávajúce šance na relatívne dostupné úvery. Tempo zadlžovania v menovej únii však zďaleka nesiaha na to naše. Domácnosti v klube krajín s jednotnou menou sa v júni, už tretí mesiac za sebou, zadlžovali najrýchlejšie od októbra 2008. Medziročne objem poskytnutých hypoték a ostatných úverov narástol o 4,6 percenta. Pred pandémiou tempo dosahovalo 3,3 percenta. V porovnaní s rýchlosťou, na ktorú naskočili slovenské domácnosti, tak je len približne tretinové...

 

NBS sa snaží chrániť trh s hypotékami

Z pohľadu NBS je znižovanie objemu poskytnutých úverov dobrá správa, opakovane totiž upozorňovala, že sa zadlžujeme prirýchlo a až do dôchodku. Nedávno preto pristúpila k dvom zmenám ktoré majú pomôcť odvrátiť riziká s tým súvisiace. Jedným bolo navýšenie takzvaného proticyklického kapitálového vankúša. Ten si finančné domy vytvárajú pre prípad nárastu nesplácaných úverov.

Druhým bolo sprísnenie možností zadĺžiť sa do dôchodkového veku. Kým totiž v roku 2019 mala len každá siedma poskytnutá hypotéka ľuďom od 40 do 45 rokov splatnosť 30 rokov, na konci roka 2021 to bola už každá štvrtá. Približne polovica z nich pritom siaha až do dôchodku. NBS preto od októbra mení limit pre zadlženosť, takzvané DTI – pomer záväzku oproti ročným príjmom.

Doteraz sa DTI vyratúvalo ako osemnásobok ročného príjmu, s výnimkou mladých a bonitných, ktorí mohli dostať až deväťnásobok. V praxi to znamená, že ak chce žiadateľ úver, ktorý bude musieť splácať aj na dôchodku a zároveň má 40 rokov a viac, za každý rok veku navyše ho banka „potrestá“ znížením hodnoty DTI o dodatočný 0,25-násobok ročného príjmu.

 

#banka#hypotekárny úver#ecb#úroky

 

Potrebujete poradiť s hypotékou? Riešime hypotéky na celom Slovensku. Vieme pomôcť aj Vám!

Kontaktujte nás: 

+421 903 511 255

eduard.linder@helpfuture.sk

 

Alebo Vás radi uvidíme aj na našej adrese:

help & future

ČSA 7,

977 01 Brezno

 

 

Eduard Linder
Autor: Eduard Linder

Ako finančný sprostredkovateľ svojim klientom pomáham znižovať a optimalizovať výdavky na hypotékach, poisteniach, investíciách a súčasne zvyšovať zhodnotenie úspor.

Potrebujete poradiť?
Vyplňte formulár, rád Vám pomôžem.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie