Wall Street sa v marci odrazila, aj keď narástli obavy ohľadom Ukrajiny a inflácie

Wall Street sa v marci odrazila, aj keď narástli obavy ohľadom Ukrajiny a inflácie

Akcie v marci vzrástli o 3,6 percenta po tom, čo sa index S&P 500 prudko odrazil od najnižšieho bodu roka.

Zdroj: nytimes.com/business

  • Apríl 07, 2022

Vývoj akciového indexu S&P 500 k 31.03.2022

 Daily Close of S&P 500 This Year

 

Inflácia sa zrýchlila, ruská invázia na Ukrajinu sa zintenzívnila, Federálny rezervný systém začal ochladzovať ekonomiku a niektorí investori sa začali pýtať, či nehrozí recesia.

Akciovému trhu sa však podarilo ukončiť marec so ziskom.

Index S&P 500 za mesiac vzrástol o 3,6 percenta. Po tom, čo sa akcie na začiatku roka prepadli, prudko vzrástli. Obrat znamená, že index S&P 500 stiahol viac ako polovicu svojich strát z najnižšieho bodu v roku 2022, keď klesol o 12,5 percenta.

Tento obrat udalostí je do istej miery predvídateľnou reakciou na najhorší úsek predaja na Wall Street od začiatku pandémie koronavírusu. Oživenie prišlo, keď si akcioví investori uvedomili, že ich najhoršie obavy o ekonomiku sa nenaplnili, uviedli analytici. Ekonomika naďalej vykazovala známky sily tvárou v tvár novým výzvam a dlho očakávaný plán Fedu týkajúci sa úrokových sadzieb presne zapadal do očakávaní investorov. A mnohé podniky uviedli, že sa im podarilo vyrovnať sa s rekordnou infláciou tým, že rastúce náklady preniesli na spotrebiteľov, čím sa zvýšili ich zisky.

„Ľudia si uvedomili, že základy mnohých akcií nie sú až také zlé a že spoločnosti sú stále mimoriadne ziskové,“ povedala Victoria Greene, investičná riaditeľka poradenskej firmy G Squared Private Wealth.

"Tvrdé korekcie, aké sme mali v januári a februári, majú tendenciu pripomínať silné letné búrky," uviedla ďalej. Podľa V. Green sú „intenzívne, ale majú tendenciu prehrmieť rýchlo“.

To neznamená, že finančné trhy sú úplne optimistické, pokiaľ ide o stav sveta. Ak sa Fed ukáže ako príliš agresívny vo svojom úsilí obmedziť infláciu alebo ak náhle zmení svoj plán, centrálna banka by mohla vystrašiť investorov do rizikových aktív, ako sú akcie. A tiež konflikt na Ukrajine, ktorý si vyžiadal tisíce mŕtvych civilistov a vysídlenie miliónov ľudí, dodáva vysoký stupeň neistoty.

Napríklad vo štvrtok (pozn., 31.03.2022) S&P 500 skončil so stratou 1,6 percenta po páde v posledných hodinách obchodovania. Za prvé tri mesiace roka index skončil s poklesom o 5 percent.

Ale panika, ktorá zachvátila akciových investorov začiatkom roka, sa určite zmiernila. Čiastočne preto, že viaceré ukazovatele dali najavo, že americkej ekonomike sa stále darí. Zamestnávatelia vytvorili vo februári 678 000 pracovných miest a očakávalo sa, že správa z marca, ktorá príde v piatok, ukáže, že silné tempo náboru pokračuje. Tento rast zamestnanosti núti spotrebiteľov míňať, aj keď ceny stúpajú vyššie.

Podniky toto spotrebiteľské správanie využili. Keď spoločnosti ako Starbucks a McDonald’s oznámili výsledky ku koncu roka 2021, uviedli, že zvýšili ceny, čím zvýšili príjmy bez toho, aby zaznamenali zníženie dopytu.

-	Obr. Spoločnosti ako McDonald's uviedli, že zvýšili ceny, čím zvýšili príjmy bez toho, aby zaznamenali zníženie dopytu. Rast zamestnanosti bráni spotrebiteľom míňať aj napriek rekordnej inflácii. Zdroj: Whitney Curtis pre The New York Times 

Situácia ohľadom vojny na Ukrajine zdvihla aj akcie niektorých spoločností. Keď ceny ropy rástli, hlavní producenti ropy sa zotavili. Najlepšie si medzi nimi viedla Occidental Petroleum, ktorá v marci stúpla o približne 30 percent a od začiatku invázie (pozn., 24.02.2022) stúpla o 47 percent. Obranná spoločnosť Lockheed Martin tiež od začiatku invázie vzrástla o viac ako 13 percent.

Investori tiež ponúkali akcie niektorých z najväčších technologických spoločností po tom, čo ceny akcií klesali uprostred paniky, či vysoké úrokové sadzby nepotlačia záujem o rizikové investície. Apple stúpol o 15,9 percenta z najnižšieho bodu v marci, zatiaľ čo Tesla vzrástla o 40,6 percenta. Kvôli svojej veľkosti – zisky spoločnosti Apple opäť zvýšili jej ocenenie takmer na 3 bilióny dolárov – môžu veľké technologické spoločnosti zvýšiť celý index S&P 500. Alphabet, Microsoft a Meta boli v marci tiež vyššie. 

Zisk Wall Street tento mesiac prišiel aj vtedy, keď Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby v snahe zmierniť infláciu zdražením nákladov na pôžičky. Centrálna banka zaviedla prvé štvrťročné zvýšenie sadzieb v polovici mesiaca a tento rok predpokladá ďalších šesť zvýšení. Keďže inflácia už beží najrýchlejším tempom za 40 rokov a po tom, čo Fed signalizoval, že zvyšuje sadzbu, investori tento krok očakávali. 

Minulý týždeň však predseda Fedu - Jerome H. Powell, vyvolal nové obavy, keď povedal, že Fed je pripravený v prípade potreby zvýšiť sadzby rýchlejšie. Ekonómovia sa obávajú, že rýchlejší prístup pri zvyšovaní úrokových sadzieb by mohol viesť ekonomiku do recesie prílišným spomalením spotrebiteľského dopytu.

„Obávame sa, že je vždy ťažké vedieť, koľko zvýšení sadzieb len spomalí ekonomiku, alebo či to nezajde príliš ďaleko a neuvrhne ekonomiku do recesie,“ povedala Franziska Palmas, trhová ekonómka z Capital Economics. "V ekonomike sa deje toľko vecí, že pre centrálnu banku nie je také ľahké presne nastaviť správnu mieru sprísnenia." 

Keď však akcie rástli, bol to dlhopisový trh, ktorý signalizoval rastúce obavy z recesie tým, že zmenšil rozdiel medzi krátkodobými a dlhodobými úrokovými sadzbami. V rastúcej ekonomike sú krátkodobé úrokové sadzby zvyčajne výrazne nižšie ako dlhodobé. Napríklad na začiatku roka bol výnos z 2-ročných pokladničných poukážok 0,78 percenta, kým výnos z 10-ročných pokladničných poukážok bol 1,63 percenta.

Teraz sú tieto dve úrokové sadzby takmer rovnaké, približne 2,3 percenta. Tento typ pohybu zvyčajne naznačuje, že investori v blízkej budúcnosti očakávajú spomalenie rastu.

„Ak investori ako celok veria, že úrokové sadzby budú v nadchádzajúcich rokoch v porovnaní s dnešnými sadzbami rovnaké alebo nižšie, naznačuje to, že trhy cenia v slabnúcej ekonomike,“ povedal John Canavan, hlavný analytik Oxford Economics.

Tieto predpovede o spomalení sa znásobili, keď ceny ropy stúpali, čo zvýšilo pravdepodobnosť pretrvávania inflácie. Ceny ropy sa vyšplhali nad 130 dolárov za barel, keďže západné krajiny uvalili sankcie na Rusko, hlavného producenta ropy, a podniky pozastavili svoju činnosť v krajine. Spojené štáty zakázali dovoz ruskej energie a európske štáty sa zaviazali, že ich budú postupne nasledovať. 

Ropa však z týchto maxím klesla, čo pomohlo posilniť akcie. Po tom, čo Bidenova administratíva uviedla, že v nadchádzajúcich mesiacoch uvoľní až 180 miliónov barelov ropy zo svojich strategických ropných rezerv, sa globálne ceny ropy pohybovali okolo 108 dolárov za barel.

Eduard Linder, Váš finančný poradca & sprostredkovateľ.

 

A version of this article appears in print on April 1, 2022, Section B, Page 1 of the New York edition with the headline: Despite a Run of Bad News, Stocks Gained in March. (Verzia tohto článku sa objavila v tlačenej verzii 1. apríla 2022, sekcia B, strana 1, edícia New York s titulkom: Napriek sérii zlých správ sa zásoby v marci zvýšili.) © 2022 The New York Times Company

Eduard Linder
Autor: Eduard Linder

Ako finančný sprostredkovateľ svojim klientom pomáham znižovať a optimalizovať výdavky na hypotékach, poisteniach, investíciách a súčasne zvyšovať zhodnotenie úspor.

Potrebujete poradiť?
Vyplňte formulár, rád Vám pomôžem.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie